A GIBRALTRI CSATA,
1782. SZEPTEMBER 13.
A Gibraltrrt folytatott kzdelem beleilleszkedett az egyestett francia-spanyol haditengerszeti erknek az angol flotta elleni hadmveleteibe. Mr 1779-ben a Don Luis de Cordoba tengernagy alrendeltsgbe helyezett, 66 sorhajbl s 14 fregattbl llt flotta azt tekintette legfbb feladatnak, hogy csatlakozzon a francia flotthoz, s megakadlyozza az angol hajkat abban, hogy kifussanak a kiktkbl, s ezzel lehetv tegye, hogy egy francia-spanyol expedcis szrazfldi hadsereg partra szlljon Angliban. Ez a ksrlet a jelents angol tler miatt mgsem sikerlhetett.
gy kerlt eltrbe szintn mr 1779-ben a legfontosabb hadiclt jelent s szrazfldn mr vek ta krlzrt Gibraltr, valamint az ezttal blokd al vett, Menorca sziget legfontosabb hadikiktjt jelent Mahon tengeri ostroma.
Az angol uralkodnak nem okozott gondot Gibraltr tovbbi birtoklsa. A bevehetetlen erdtmnyt 540 gy tze vdte, s elegendnek bizonyult az 5382 fs vdrsg George Augustus Eliott altbornagy alrendeltsgben.
A szrazfld fell a falakat spanyol rszrl a szk terepszakaszon csak 150 ostrom gy tudta rombolni, a vdk tzben meglehetsen tvolrl s viszonylag kevs sikerrel. gy a kzel 33 000 fs spanyol szrazfldi hadsereg hiba llt kszenltben, nem indulhatott rohamra.
A Gibraltr vdi szmra szksges lelmiszer- s lszer-utnptlst tengeri ton sikerlt eljuttatni mr 1779-80 forduljn. Rodney tengernagy 22 sorhaj ln adott ksretet a Plymouth kiktjbl kifut nagyszm szllthajnak, s 1780. janur 16-n legyzte a Szent Vince-foknl dltl jflig tart heves tkzetben a kedvez vdelmi llst foglal, de csak mindssze 11 sorhajt felvonultat, Don Juan de Langara altengernagy alrendeltsgben ll flottt.
Ezt a veresget ellenslyozta, s j ert adott a spanyol hadmveleteknek, hogy 1780. jlius 31-n a Cadiz kiktjbl a portugl partokhoz rkez 22 sorhajbl ill flotta ln Cordoba rajtattt egy 67 klnbz mret hajbl all angol konvojon, ezek kzl 55-t elfogott, s 2865 foglyot ejtett.
Az jult ervel foly gibraltri ostromban mindenesetre trst okozott, hogy 1780. november 27-re virradra az angol vdrsg jelents csoportostsa vratlan kitrst hajtott vgre, s nagy puszttst vgzett spanyol ostromeszkzkben. A kzdelem az erdtmnyrt azonban hamarosan tovbb folytatdott. Ismt az angol vdknek lett szksgk lelem- s lszer-utnptlsra. Ezttal 1781 mrcius vgn Darby altengernagy adott 30 sorhajval ksretet a Portsmouth kiktjbl kifut tekintlyes nagysg konvojnak. A spanyol hajhad rthetetlen mdon meg sem ksrelte feltartztatni vagy megzavarni az angol szlltst, st Cordoba 30 sorhajja ln kitrt a kzelg angol hajk ell. gy folytatdott az j erhz jutott angol vdk s a francia seglyhaddal megerstett spanyol ostromlk harca.
1782-re a spanyol legfelsbb hadvezets knytelen volt felismerni, hogy a gibraltri erdtmny ellen a meglehetsen keskeny arcvonalon tmadhat szrazfldn az addigi harceljrs nem vezethet eredmnyre. Kezdtk komolyan mrlegelni a francia seglyhaddal rkezett Argon hadmrnk javaslatt, miszerint az ostromot tovbb kell folytatni a szrazfldrl, s egyidejleg hajkra szerelt gykkal meg kell kezdeni a tenger fell is. Vgl is 1782 jniusban elfogadtk azt az indtvnyt, hogy szrazfldrl s tengerrl 200-200 nehzgy ssztzvel knyszertsk ki az angol ellenlls megtrst. A szrny gyzs kezdett szeptember els napjaira terveztk, addig elegend idt hagytak az elkszletek vgrehajtsra.
Elsknt a szrazfldi oldalon lttak hozz, hogy az addigi, tvolabbi vonalak eltt, a kls angol vdmvektl 360 lpsnyire ostromrkot ksztsenek. A nehz talajon a munka lassan haladt, pedig az angolok egyltaln nem zavartk azt. Szeptember 6-ra kszltek el a tmadk j llsaikkal a Szent Flp- s a Szent Barbara-erd eltt, amelyekbe 186 ostromgyt, illetve mozsarat helyeztek el. Ilyen szk terepszakaszon ilyen nagy mennyisg tzrsgi eszkzt eddig taln mg soha nem zsfoltak ssze. Az gyk s mozsarak hordtvolsga lehetv tette, hogy az egsz erdrendszerre zporozzon a szrazfld felli tzrsgi tz.
Ezzel egy idben 48 spanyol sorhaj zrta krl a Gibraltri-blt, s ennek fedezetben nekilttak az sz tegek elksztshez. Az ostromgyk s mozsarak szmra megfelel vzi alkalmatossgokat eszkbltak ssze, amelyek biztos tzelst tettek lehetv. gy az angolok szmra meglepetsszeren a tenger fell is 152 ostromgy s mozsr kezdhette el a tzelst a megadott idben. Mivel ezek az sz tegek meglehetsen nehezek s vdtelenek voltak, fedezetkre krlttk sszesen 300 evezshajt is sszpontostottak.
A tenger fell ostromlk ltszmt 10 000, mg a szrazfldrl ostromlkt 40 000 fre egsztettk ki. Idkzben az angol vdk ltszmt is 7000 fre egsztettk ki.
Mg nem zrultak le az ostrom elkszletei, amikor kt krlmny is arra sztnzte a III. Kroly kirly ltal tbornagyi mltsgban az sszes tmad er lre lltott Crillon hercegt, hogy azonnal akciba lpjen. Az egyik: hiteles informci rkezett arrl, hogy Howe tengernagy 38 sorhaj ln ksretet adott egy Plymouthbl kifutott, minden eddiginl nagyobb, 200 szllthajbl ll konvojnak, amely utnptlssal Gibraltr fel indult. A msik krlmny pedig az volt, hogy az angol vdrsg szeptember 8-n tzet nyitott az egyre nyugtalantbb kzelsgben lev s egyre aktvabb spanyol szrazfldi els vonal tzelllsaira, s jelents vesztesgeket okozott emberletben s harci technikban egyarnt. A francikkal megerstett spanyol ktelkek viszonoztk a tzet, ugyanakkor a spanyol flotta vonalba fejldtt fel Gibraltr kiktje eltt.
Crillon ekkor gy dnttt, hogy a mindaddig teljes titokban, az ellensg ell fedett helyen ksztett sz tegeket is elrevonja, s nem kslekedik tovbb az ltalnos roham megindtsval. Az angol tzrsgi tz viszonzsval gyis elmaradt annak a meglepetsnek a hatsa, hogy egyszerre nyitottak volna tzet a szrazfld s a tenger fell.
jabb tengeri biztosterk bevrsa miatt a szrazfldi gyzs mr ngy nap s ngy jszaka folyt, amikor szeptember 13-n Crillon parancsot adhatott a tenger felli tzels megkezdsre. Reggel 9 rakor jelentek meg az sz tegek Gibraltr eltt, s 600-900 mternyire megkzeltettk a partot. Mr felvonulsuk alatt tzet nyitottak rjuk az angol partvd gyk, ez azonban nem akadlyozta elrehaladsukat.
Rviddel dleltt 10 ra eltt azutn az sz tegeken elhelyezett ostromgyk s mozsarak vratlanul tzet nyitottak az erdtmnyre. A dbbenetes ssztz nagyobb rmletet keltett, mint amilyen puszttst okozott. Az angolok azonnal felismertk, hogy leghatsosabb ellenszerknt tzesre izztott golykat kell kilnik az sz tegekre. Minl tbbet lttk ki ezekbl, annl nagyobb vesztesgeket okoztak a spanyol tengeri tzrsgnek. Dlutn 3 rakor a spanyol sz tegek azt a parancsot kaptk, hogy a parthoz kzelebb kerlve prbljanak nagyobb rombolst elrni az erdtmny vdmveiben, falaiban. Ezzel azonban maguk a vzi alkalmatossgok kerltek mg nagyobb tzrsgi tzbe.
gy dlutn 5 rakor a spanyol fparancsnok arra knyszerlt, hogy flbeszaktsa a tmadst, htravonja hajit. A halottakat sszegyjtttk, a sebeslteket ellttk, a reggel ta kzd, fradt harcosokat msokkal cserltk fel, s jabb tmadsra kszltek. A fokozd angol :zrsgi tzben azonban a szemlyzetcsert csak rendkvli embervesztesg rn tudtk vgrehajtani az evezshajkon.
Ezrt a fparancsnok az jabb tzrsgi tzcsapst reggelre halasz:otta. m az angolok egsz jjel folytattk a tzelst, s hajnali 2 rra :eljesen sztzilltk a spanyol hajhadat, ugyanakkor izz gygolyikkal egyre tbb hajt lobbantottak lngra.
Ilyen krlmnyek kztt minden fparancsnoki intzkeds ellenre az sz tegek kzl a mg megmaradtak is meneklni kezdtek. Szeptember 14-n kora reggel Crillon hercegnek nem maradt ms vlasztsa, mint hogy elhatrozza a harc flbeszaktst s a teljes visszavonulst.
A kzel egy vig tart elkszlet utn megksrelt, a szrazfldrl s tengerrl egyidejleg vgrehajtott rendkvl ers tzrsgi tmads alig egy nap alatt sszeomlott. A vzen bevetett spanyol harcosok kzl minden tdik, sszesen kzel 2000 f, a tengerben lelte hallt, 335 pedig angol fogsgba esett.
A tenger felli blokd megszntvel a harmadik jelents utnptls is rendben megrkezhetett Gibraltr angol vdihez. gy az egszen 1783. februr 2-ig tovbb tart szrazfldi tzrsgi tz mindvgig megfelel vlaszt kaphatott, s nem rhetett el semmilyen sikert.
Vgl is a spanyol hadvezets knytelen volt februr 15-n felhagyni Gibraltr ostromval, t nap mlva pedig sor kerlt az elzetes bke alrsra. Gibraltr nagy ostroma" alatt 1779-1783 kztt hiba lttek ki a spanyol gykbl 258 837 golyt, a viszonzskppen a spanyolokra 221 093 gygolyt zdt angolok vltozatlanul birtokukban tudtk tartani Eurpa legjelentsebb erdtmnyt. |