kisstomi
Köszönet

Köszönet Szilvinek és Imolának, akik segítettek a lakásbérlésben Huelván!

     
Menü
     
Fotóink

 

 

     
Judit és Erzsike

Judit és Erzsike fotói

     
Kati fotói

Kati fotói

     
Alexandra és Gergő fotói

Alexandra és Gergő fotói

 

(katt a képre)

     
Ildikó és József fotói

Ildikó és József fotói

     

Spanyolország

 

Portugália

  

Gibraltár

 

Franciaország

  

 

     
     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     

 A GIBRALTÁRI CSATA,
1782. SZEPTEMBER 13.

 A Gibraltárért folytatott küzdelem beleilleszkedett az egyesített francia-spanyol haditengerészeti erőknek az angol flotta elleni hadműveleteibe. Már 1779-ben a Don Luis de Cordoba tengernagy alárendeltségébe helyezett, 66 sorhajóból és 14 fregattból állt flotta azt tekintette legfőbb feladatának, hogy csatlakozzon a francia flottához, és megakadályozza az angol hajókat abban, hogy kifussanak a kikötőkből, és ezzel lehetővé tegye, hogy egy francia-spanyol expedíciós szárazföldi hadsereg partra szálljon Angliában. Ez a kísérlet a jelentős angol túlerő miatt mégsem sikerülhetett.

Így került előtérbe szintén már 1779-ben a legfontosabb hadicélt jelentő és szárazföldön már évek óta körülzárt Gibraltár, valamint az ezúttal blokád alá vett, Menorca sziget legfontosabb hadikikötőjét jelentő Mahon tengeri ostroma.
Az angol uralkodónak nem okozott gondot Gibraltár további birtoklása. A bevehetetlen erődítményt 540 ágyú tüze védte, és elegendőnek bizonyult az 5382 fős védőrség George Augustus Eliott altábornagy alárendeltségében.
A szárazföld felől a falakat spanyol részről a szűk terepszakaszon csak 150 ostrom ágyú tudta rombolni, a védők tüzében meglehetősen távolról és viszonylag kevés sikerrel. Így a közel 33 000 fős spanyol szárazföldi hadsereg hiába állt készenlétben, nem indulhatott rohamra.
A Gibraltár védői számára szükséges élelmiszer- és lőszer-utánpótlást tengeri úton sikerült eljuttatni már 1779-80 fordulóján. Rodney tengernagy 22 sorhajó élén adott kíséretet a Plymouth kikötőjéből kifutó nagyszámú szállítóhajónak, és 1780. január 16-án legyőzte a Szent Vince-foknál déltől éjfélig tartó heves ütközetben a kedvező védelmi állást foglaló, de csak mindössze 11 sorhajót felvonultató, Don Juan de Langara altengernagy alárendeltségében álló flottát.
Ezt a vereséget ellensúlyozta, és új erőt adott a spanyol hadműveleteknek, hogy 1780. július 31-én a Cadiz kikötőjéből a portugál partokhoz érkező 22 sorhajóból illó flotta élén Cordoba rajtaütött egy 67 különböző méretű hajóból alló angol konvojon, ezek közül 55-öt elfogott, és 2865 foglyot ejtett.
Az újult erővel folyó gibraltári ostromban mindenesetre törést okozott, hogy 1780. november 27-re virradóra az angol védőrség jelentős csoportosítása váratlan kitörést hajtott végre, és nagy pusztítást végzett spanyol ostromeszközökben. A küzdelem az erődítményért azonban hamarosan tovább folytatódott. Ismét az angol védőknek lett szükségük élelem- és lőszer-utánpótlásra. Ezúttal 1781 március végén Darby altengernagy adott 30 sorhajóval kíséretet a Portsmouth kikötőjéből kifutó tekintélyes nagyságú konvojnak. A spanyol hajóhad érthetetlen módon meg sem kísérelte feltartóztatni vagy megzavarni az angol szállítást, sőt Cordoba 30 sorhajója élén kitért a közelgő angol hajók elől. Így folytatódott az új erőhöz jutott angol védők és a francia segélyhaddal megerősített spanyol ostromlók harca.
1782-re a spanyol legfelsőbb hadvezetés kénytelen volt felismerni, hogy a gibraltári erődítmény ellen a meglehetősen keskeny arcvonalon támadható szárazföldön az addigi harceljárás nem vezethet eredményre. Kezdték komolyan mérlegelni a francia segélyhaddal érkezett Argon hadmérnök javaslatát, miszerint az ostromot tovább kell folytatni a szárazföldről, és egyidejűleg hajókra szerelt ágyúkkal meg kell kezdeni a tenger felől is. Végül is 1782 júniusában elfogadták azt az indítványt, hogy szárazföldről és tengerről 200-200 nehézágyú össztüzével kényszerítsék ki az angol ellenállás megtörését. A szörnyű ágyúzás kezdetét szeptember első napjaira tervezték, addig elegendő időt hagytak az előkészületek végrehajtására.
Elsőként a szárazföldi oldalon láttak hozzá, hogy az addigi, távolabbi vonalak előtt, a külső angol védművektől 360 lépésnyire ostromárkot készítsenek. A nehéz talajon a munka lassan haladt, pedig az angolok egyáltalán nem zavarták azt. Szeptember 6-ra készültek el a támadók új állásaikkal a Szent Fülöp- és a Szent Barbara-erőd előtt, amelyekbe 186 ostromágyút, illetve mozsarat helyeztek el. Ilyen szűk terepszakaszon ilyen nagy mennyiségű tüzérségi eszközt eddig talán még soha nem zsúfoltak össze. Az ágyúk és mozsarak hordtávolsága lehetővé tette, hogy az egész erődrendszerre záporozzon a szárazföld felőli tüzérségi tűz.
Ezzel egy időben 48 spanyol sorhajó zárta körül a Gibraltári-öbölt, és ennek fedezetében nekiláttak az úszó ütegek elkészítéséhez. Az ostromágyúk és mozsarak számára megfelelő vízi alkalmatosságokat eszkábáltak össze, amelyek biztos tüzelést tettek lehetővé. Így az angolok számára meglepetésszerűen a tenger felől is 152 ostromágyú és mozsár kezdhette el a tüzelést a megadott időben. Mivel ezek az úszó ütegek meglehetősen nehezek és védtelenek voltak, fedezetükre körülöttük összesen 300 evezőshajót is összpontosítottak.
A tenger felől ostromlók létszámát 10 000, míg a szárazföldről ostromlókét 40 000 főre egészítették ki. Időközben az angol védők létszámát is 7000 főre egészítették ki.
Még nem zárultak le az ostrom előkészületei, amikor két körülmény is arra ösztönözte a III. Károly király által tábornagyi méltóságban az összes támadó erő élére állított Crillon hercegét, hogy azonnal akcióba lépjen. Az egyik: hiteles információ érkezett arról, hogy Howe tengernagy 38 sorhajó élén kíséretet adott egy Plymouthból kifutott, minden eddiginél nagyobb, 200 szállítóhajóból álló konvojnak, amely utánpótlással Gibraltár felé indult. A másik körülmény pedig az volt, hogy az angol védőrség szeptember 8-án tüzet nyitott az egyre nyugtalanítóbb közelségben levő és egyre aktívabb spanyol szárazföldi első vonal tüzelőállásaira, és jelentős veszteségeket okozott emberéletben és harci technikában egyaránt. A franciákkal megerősített spanyol kötelékek viszonozták a tüzet, ugyanakkor a spanyol flotta vonalba fejlődött fel Gibraltár kikötője előtt.
Crillon ekkor úgy döntött, hogy a mindaddig teljes titokban, az ellenség elől fedett helyen készített úszó ütegeket is előrevonja, és nem késlekedik tovább az általános roham megindításával. Az angol tüzérségi tűz viszonzásával úgyis elmaradt annak a meglepetésnek a hatása, hogy egyszerre nyitottak volna tüzet a szárazföld és a tenger felől.
Újabb tengeri biztosítóerők bevárása miatt a szárazföldi ágyúzás már négy nap és négy éjszaka folyt, amikor szeptember 13-án Crillon parancsot adhatott a tenger felőli tüzelés megkezdésére. Reggel 9 órakor jelentek meg az úszó ütegek Gibraltár előtt, és 600-900 méternyire megközelítették a partot. Már felvonulásuk alatt tüzet nyitottak rájuk az angol partvédő ágyúk, ez azonban nem akadályozta előrehaladásukat.
Röviddel délelőtt 10 óra előtt azután az úszó ütegeken elhelyezett ostromágyúk és mozsarak váratlanul tüzet nyitottak az erődítményre. A döbbenetes össztűz nagyobb rémületet keltett, mint amilyen pusztítást okozott. Az angolok azonnal felismerték, hogy leghatásosabb ellenszerként tüzesre izzított golyókat kell kilőniük az úszó ütegekre. Minél többet lőtték ki ezekből, annál nagyobb veszteségeket okoztak a spanyol tengeri tüzérségnek. Délután 3 órakor a spanyol úszó ütegek azt a parancsot kapták, hogy a parthoz közelebb kerülve próbáljanak nagyobb rombolást elérni az erődítmény védműveiben, falaiban. Ezzel azonban maguk a vízi alkalmatosságok kerültek még nagyobb tüzérségi tűzbe.
Így délután 5 órakor a spanyol főparancsnok arra kényszerült, hogy félbeszakítsa a támadást, hátravonja hajóit. A halottakat összegyűjtötték, a sebesülteket ellátták, a reggel óta küzdő, fáradt harcosokat másokkal cserélték fel, és újabb támadásra készültek. A fokozódó angol :üzérségi tűzben azonban a személyzetcserét csak rendkívüli emberveszteség árán tudták végrehajtani az evezőshajókon.
Ezért a főparancsnok az újabb tüzérségi tűzcsapást reggelre halasz:otta. ám az angolok egész éjjel folytatták a tüzelést, és hajnali 2 órára :eljesen szétzilálták a spanyol hajóhadat, ugyanakkor izzó ágyúgolyóikkal egyre több hajót lobbantottak lángra.
Ilyen körülmények között minden főparancsnoki intézkedés ellenére az úszó ütegek közül a még megmaradtak is menekülni kezdtek. Szeptember 14-én kora reggel Crillon hercegének nem maradt más választása, mint hogy elhatározza a harc félbeszakítását és a teljes visszavonulást.
A közel egy évig tartó előkészület után megkísérelt, a szárazföldről és tengerről egyidejűleg végrehajtott rendkívül erős tüzérségi támadás alig egy nap alatt összeomlott. A vízen bevetett spanyol harcosok közül minden ötödik, összesen közel 2000 fő, a tengerben lelte halálát, 335 pedig angol fogságba esett.
A tenger felőli blokád megszűntével a harmadik jelentős utánpótlás is rendben megérkezhetett Gibraltár angol védőihez. Így az egészen 1783. február 2-ig tovább tartó szárazföldi tüzérségi tűz mindvégig megfelelő választ kaphatott, és nem érhetett el semmilyen sikert.
Végül is a spanyol hadvezetés kénytelen volt február 15-én felhagyni Gibraltár ostromával, öt nap múlva pedig sor került az előzetes béke aláírására. Gibraltár nagy ostroma" alatt 1779-1783 között hiába lőttek ki a spanyol ágyúkból 258 837 golyót, a viszonzásképpen a spanyolokra 221 093 ágyúgolyót zúdító angolok változatlanul birtokukban tudták tartani Európa legjelentősebb erődítményét.
     
Látogatottság Visitors
Indulás: 2007-04-11
     

 

IP cím
IP
     
mail

 

 

     
SMS-hirdetőfal
     

 


Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre