|
Egy hajnyi kincs
Komoly diplomciai konfliktus, egy jabb „tengeri csata” s egy fenyegeten kzelt spanyol rhaj lett a kvetkezmnye annak, hogy a brit kormny megbzsbl egy amerikai cg nekiltott felsznre hozni az 1694-ben Gibraltr partjainl elsllyedt Sussex hadihajt.
A konfliktus forrsa minden bizonnyal az egyes becslsek szerint mai rtken szmtott 4 millird dollrnyi kincs, melyet a Sussex rejt. A brit kormny ltal megbzott amerikai cg, az Odyssey Marine Exploration immr egy vtizede kutatja a Gibraltr partjainl elsllyedt hajkat, ahol tbb mint hrom ve minden eddiginl nagyobb rtkre bukkantak. lltsuk szerint ugyanis megtalltk azt a hadihajt, amelyet a britek – a spanyolokkal, a hollandokkal s a svdekkel szvetsgben – indtottak tnak a savoyai hercegsg fel. A haj egy flottt vezetett, m titkos rakomnyknt igen jelents sszeg pnzt is magval vitt. A cmzett a savoyai herceg volt, akit ily mdon prbltak volna rvenni arra, hogy a nagyhatalmi trekvseivel az eurpai hatalmi egyenslyt felbortani szndkoz Franciaorszgot tmadja htba. A haj Gibraltr partjainl viharba keveredett, s rakomnyval, valamint kt f kivtelvel teljes szemlyzetvel egytt elsllyedt. A Sussex feldertsre mr sok ksrletet tettek, m sokig nem jrt eredmnnyel egyik sem. Csakhogy az amerikai vllalkozs j hromnegyed ve bejelentette: az angol kormnyzattal folytatott trgyalsokat kveten felsznre hozzk a hrom ve megtallt hajt.
A roncsok felsznre hozatala s tulajdonjoga kezdetben nem okozott konfliktust: a spanyol vizeken tallhat roncsok kiemelshez a spanyol kormny is hozzjrult 2005 jliusban. m a munkk decemberi megkezdst kveten nem sokkal mr msknt lttk a spanyolok a helyzetet. Az satsokat vgz cg hajjt mlt cstrtkn az Odyssey Marine Exploration sajtszvivje szerint veszlyesen s fenyegeten megkzeltette az andalz parti rsg Guardia Civil nev hajja, a spanyol kormnyzat pedig felszltotta a cget a munkk felfggesztsre. Ezen tlmenen diplomciai jegyzkvltsra is sor kerlt, ami a konfliktus viszonylagos komolysgrl tanskodik. Egy Trafalgarhoz hasonl tengeri tkzettel ugyan nem kell szmolni, m a mostani konfliktus gy is jelentsnek tnik. Az amerikai cg a brit kormny vdelmt krte, s a fenyegetsek miatt kutathajit tmenetileg ki is vonta a terletrl.
Hogy pontosan ki is hibzott az gyben, az egyelre nem lthat tisztn, m az eddig bevett gyakorlat szerint a tenger mlyn tallhat hajmaradvnyok vagy kincsek azt az orszgot illetik meg, amelynek a felsgjezse alatt hajzott. A spanyol sajt mgis immr hetek ta a Sussex ggyel foglalkozik, radsul helyi krnyezetvd aktivistk is hallatjk immr hangjukat: kisebb hajikkal k is megkzeltettk az amerikai kutathajkat, majd andalz zszlkat bontottak ki s kalzoknak titulltk a The New York Times jelentse szerint a kutathaj szemlyzett.
A krnyezetvdk szerint a tengerek mlye komoly veszlybe kerl, ha egyszer nekillnak kisni a hajroncsokat: az immron termszetes krnyezett vlt roncsok kztt ugyanis igen sok halfajta telepedett meg, az lvilgot a mostanihoz hasonl kutatsok teljesen felbortjk. Aggodalmnak adott hangot egybknt a legnagyobb brit rgszeti szervezet, a Council for British Archeology is. Szerintk ktsges, hogy kit is illet meg a hajroncs, radsul a felsznre hozatal a mai technikai felszerelsekkel mg mindig veszlyesnek tnik. Az 1000 mter mlyen fekv roncsokhoz robotokat kldennek le, m a mai tvirnytsi technolgival valban csak darabjaiban lehetne kiemelni a hajroncsot, ami komoly krosodsokat okozhat a leletben. Gondot okoz az is, hogy Gibraltr partjainl majd flezer tovbbi hajroncsot azonostottak eddig. Ezek a hajk a Sussex felsznre hozatalakor szintn srlhetnek, vagy akr meg is semmislhetnek, mrpedig rgszeti rtelemben a Sussex-nl jval becsesebb leletek is lapulnak a tenger fenekn. Spanyol, angol, egyiptomi, grg s biznci hajkon kvl azonostottak egy fnciai hajt is, amely a Kr.e. V. szzadbl szrmazik. A spanyol kormnyzat csak akkor engedlyezi a mostani satsok folytatst, ha a kutatst vgz cg beszerzi az andalziai kormnyzattl is a megfelel engedlyeket, illetve amennyiben egy adalz szakrt felgyeli a munkkat.
| |