| Gibraltr
Az kori grgk neveztk el Herakles oszlopainak a Gibraltr s a Hacho-hegyet, gy tekintettk, hogy ezek az "oszlopok " jelzik a bejrhat vilg vgt, ezen tl mr csak vz van.
E nzet kln rdekessge, hogy a fnciai hajsok mr a grgk eltt tkeltek a szoroson, st a part kzelben hajzva egszen Britanniig eljutottak. A rmaiak Calpeknt emlegettk a szorost, a mai Gibraltr nevet az araboktl kapta: a Dzsebel el-Trik ('Trik hegye') egy Trik nev hadvezr emlkt rzi a mai napig. volt az, aki 711-ben itt kelt t seregi ln Eurpba, majd legyzte a gtokat s hatalma jelkpeknt egy erdtmnyt pttetett a szikln. Az erd s az afrikai partokon szemben tallhat kt helyrsg (Ceuta s Melilla) a reconquista sorn a spanyolok kezre kerlt1462-ben, a "legkatolikusabb" kirly hatalmt, birodalmt vdte a dlrl jv tmadsok ellen. Az erdtmnyt sokig bevehetetlennek tartottk, m a spanyol rksdsi hborban, 1704-ben George Rooke brit admirlis hrom napig tart ostrom utn el tudta foglalni.
Angol kzben
A hbort lezr utrechti bkben (1713) a spanyol uralkod lemondott a terletrl a brit korona javra. A spanyolok nehezen nyugodtak bele e vesztesgbe, ezrt tbbszr is megprbltk visszafoglalni, m a vllalkozsok rendre kudarcba fulladtak, gy 1830 ta brit koronagyarmatknt szerepel. Stratgiai jelentsge a Szuezi-csatorna megnyitsa utn (1869) tovbb ntt, hiszen a keleti terletek, a kelet-afrikai s a dl, dl-kelet zsiai brit gyarmatok fel irnyul kereskedelem ezen a szoroson is thaladt. Mindkt vilghbor sorn fontos ellenrz pontknt szerepelt az erd, a II. vilghborban az oly kiemelt szerepet jtsz tengeralattjrk mozgsnak kontrolllsban jtszott szerepet a gibraltri haditengerszeti s lgi tmaszpont. 1942-ben az amerikai s a brit erk innen keltek t szak-Afrikba, hogy Rommel seregeit kiszortsk a kontinensrl.
1963-ban a Franco ltal irnytott Spanyolorszg az ENSZ el terjesztett egy javaslatot a trsg hovatartozsnak fellvizsglatrl, de az e trgyban 1967-ben kirt npszavazson a lakossg 95%-a a brit fennhatsg mellett foglalt llst. Ezen az eredmnyen Franco annyira feldhdtt, hogy lezratta a spanyol - gibraltri hatrt, amit csak Spanyolorszg 1982-es Eurpai Kzssghez val csatlakozsa utn nyitottak meg jra. A spanyolok nem mondtak le a mai napig sem Gibraltr megszerzsrl, a Tony Blair vezette angol kormny pedig hajland trgyalni a terlet ellenrzsnek megosztsrl. A vitk vgs rendezdsre mg alighanem vrni kell, de fontos, hogy kt NATO s EU-szvetsges llam kztt zajlik ez a huzavona, amibe mg a helyi lakosok is beleszlhatnak egy npszavazs formjban
Stratgiailag ez nagyon fontos hely mr vszzadok ta, mert ltni rla Afrika partjait, a Fldkzi tengert s az cent is. rthet teht, hogy a Spanyolok annyira szeretnk maguknak, hogy 13 ven t nem engedtk a szrazfldi hatrtkelst s most is hossz a sor s van igazi tlevl ellenrzs is, ami igencsak meglep, ha az ember Hegyeshalom utn gy lpi t egyms utn az eurpai orszgok hatrt, hogy szre sem veszi. Az is altmasztja, hogy mennyire fontos ez a szikla, hogy haditengerszeti s lgi tmaszpontot is tart itt fenn Nagy-Britannia.
A nemzetkzi lgiforgalmat sem engedik, ezrt csak Londonbl jhetnek replk, hiszen az belfldinek szmt. Olyan pici viszont a hely, hogy amikor leszll egy gp, addig piros lmpt kapnak az autk s gyalogosok, mert a repteret tszeli a vros ftvonala, szval elg szokatlan az egsz. Kln felhvjk a figyelmet, hogy ne dobjanak el szemetet a gyalogosok s az autsok a kifutplykon, hiszen ez lgi tragdihoz vezethet s krik, hogy csak a fehrrel jellt svban kzlekedjenek s igyekezzenek, hogy minl hamarabb trjenek a tloldalra.
Afrikai ignyek
A trsg msik vlsgtnyezje az afrikai terleten tallhat spanyol fennhatsg alatt ll Ceuta, Melilla s a Petrezselyem-szigetek sorsa. A kt helyrsg fltti spanyol fennhatsg jelkpesen e szigetre is vonatkozott, br neve a nemzetkzi szerzdsekben ritkn szerepelt. A napleoni hbork idejn az angolok szereztk meg avval az indokkal, hogy a francia-spanyol veszly ellen meg kell vdenik Gibraltrt. Ehhez az akcihoz a marokki szultn "belegyezst" is megszereztk. A hbort lezr bke azonban nem emlti a sziget nevt, sorst nem rendeztk. 1956-ban Marokknak elszr francia ellenrzs alatt ll terlete, majd Franco hzdozsa miatt nmi ksssel a spanyol rsze lett spanyol - francia protektortusbl nll llam, s ekkor maradt a Gibraltrral szemben tallhat, spanyolok lakta kt kikt: Ceuta s Melilla spanyol kzen. A marokki partoktl nhny mterre tallhat kecskk lakta Petrezselyem-sziget (nevt az ott term vadpetrezselyemrl kapta) hovatartozsa krdsben azta sincs rsos megllapods, br mint napjaink esemnyei mutatjk mindkt fl magnak vallja ezt a legfeljebb stratgiai s presztzsszempontbl fontos nhny sziklt. | |